Ogród jak marzenie
Blog
Ogród w stylu angielskim
Jeżeli kochasz nieskrępowaną i wolną przyrodę, dziką roślinność, która rośnie swobodnie i naturalnie, to ogród w stylu angielskim jest dla Ciebie stworzony! Ta koncepcja architektury krajobrazu powstała w XVIII wieku i była odpowiedzią na sztuczne i rygorystyczne formy ogrodów barokowych. Miłośnicy ogrodów angielskich porównywali roślinność do farb, a ogród do oryginalnego obrazu
Ogród w stylu japońskim
Ogród w japońskim stylu, choć dobrze przemyślany, powinien wyglądać tak, jakby to natura go stworzyła samodzielnie. To jej naśladownictwo w oparciu o ciekawe wizualnie rośliny i drzewka, przeplatane strumykami i stawkami, okalane gdzieniegdzie kamieniami, imitującymi skałę, tworzą ogród nawiązujący do najpiękniejszych ogrodów kraju kwitnącej wiśni.
Skąd bierze się syrop klonowy?
Syrop klonowy to przysmak, który do niedawna znany był głównie z amerykańskich filmów. Dziś jest powszechnie dostępny i wykorzystywany do przygotowywania smacznych, słodkich deserów. Zastanawialiście się jednak, skąd się bierze syrop klonowy i czy jego nazwa ma rzeczywiście coś wspólnego z drzewem?
Na czym polega ściółkowanie gleby i jakie ma zalety?
Ściółkowanie gleby to zabieg pielęgnacyjny, który polega na pokryciu jej wierzchniej warstwy odpowiednim materiałem naturalnym lub syntetycznym. Działanie to niesie ze sobą wiele korzyści dla roślin, a przy okazji poprawia estetykę ogrodu. Ściółkowania najlepiej dokonywać wczesną wiosną, ze względu na wysoką wchłanialność gleby. Przed przystąpieniem do prac trzeba sprawdzić, czy ta dokładnie odtajała po okresie zimowym. Kolejnym krokiem jest usunięcie chwastów i spulchnienie ziemi. Gdy w najbliższym czasie nie zapowiada się na deszcz, warto ją podlać.
Najczęstsze choroby klonów
Klon (Acer) należy do rodziny mydleńcowatych, w której skład wchodzi aż 100 gatunków. Zachwycają one swoją różnorodnością barw, rozłożeniem korony oraz kształtem liści. Najlepsze warunki do wzrostu klon znajduje w strefie umiarkowanej, dlatego jest jednym z najczęściej występujących drzew w Polsce. Niestety jednak, jak każda roślina, jest on narażony na rozmaite choroby. Klon jest w szczególności podatny na schorzenia wywołane grzybami, przede wszystkim czarną plamistość, mączniaka prawdziwego, antraknozę i werticiliozę.
Ciekawostki o klonach, o których nie miałeś pojęcia
Klon to jedno z najlepiej rozpoznawalnych drzew w Polsce. Może żyć nawet 300 lat i występuje w aż 150 odmianach. W naszym kraju naturalnie rosną tylko trzy rodzaje tego drzewa: klon polny, pospolity i jawor. Największy klon pospolity znajduje się w Puszczy Białowieskiej – mierzy około 35 metrów wysokości, a obwód jego pnia wynosi 413 centymetrów. Jest to najczęściej formowane drzewo na kształt popularnej sztuki bonsai. Na całym świecie zielony liść klonu jest symbolem początkujących kierowców.
Liść klonu jako symbol Kanady
Liść klonu jest najpopularniejszym symbolem Kanady, który widnieje również na fladze tego kraju. Jednak nie zawsze tak było. Kanadyjska flaga przeszła przez lata wiele modyfikacji. Początkowo używano tzw. Union Jack, czyli flagi Wielkiej Brytanii, ze względu na wpływy kolonializmu. Później był to Czerwony Sztandar z herbami poszczególnych prowincji. Dopiero w 1964 roku ówczesny premier Lester Pearson ogłosił konkurs na projekt nowej flagi, która będzie przedstawiała Kanadę nie tylko jako teren brytyjskiego imperium, ale jako kraj z mocnym poczuciem własnej tożsamości. Spośród trzech finałowych propozycji wygrał projekt, który używany jest do dziś. Został on poparty przez Izby Gmin i Senatu, a na końcu zatwierdzony przez królową Elżbietę II 15 lutego 1964 roku.